PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Forbes: Pět ruských špionážních technologií, které dobyly Západ

17. 6. 2013

Majitele hlasu rozeznají, i když změní podobu, mohou sledovat až osm příchozích a odchozích hovorů v reálném čase a problém pro ně nepředstavuje ani zachycení SMS zpráv. Ruské firmy, které využívají sledovací technologie, hlásí úspěch po celém světě.

Není žádným tajemstvím, že ruské sledovací technologie sehrávají velkou roli v současném Rusku, ale málokdo ví, že uspěly i v cizině. Kreml před několika lety začal podporovat vývoj speciálních technologií a po "arabském jaru" a demonstracích v Moskvě tento zájem jen zesílil.

Loni Rusko zavedlo seznam zakázaných stránek a operátoři si museli opatřit technologii DPI, která blokuje inkriminované stránky na serverech. DPI je také schopna identifikovat uživatele a tajně kontrolovat jeho zprávy.

Jak napsal ve své ruské verzi americký časopis Forbes, světová jednička v technologiích hlasové identifikace vystupuje pod dvěma jmény. V rodném Petrohradu je to CRT, v New Yorku SpeechPro. Oba názvy jsou neutrální a nenapovídají, že kořeny firmy sahají až do tajného výzkumného ústavu KGB, kde pracovali odsouzení vědci a inženýři, včetně Alexandra Solženicyna. Měli za úkol rozpoznat podle hlasu občany volající na cizí velvyslanectví v Moskvě.

"Naše centrum vzniklo v roce 1990," tvrdí analytik Sergej Koval. "Před tím všichni hlavní pracovníci působili v oddělení aplikované akustiky KGB, i když oficiálně patřili pod ministerstvo spojů. Vězeňský výzkumák, kde pracoval Solženicyn, byl převeden z Moskvy do Petrohradu. Lidé, popsaní v románu V kruhu prvním, tam dále pracovali i po propuštění. Poznal jsem je, když jsem nastoupil v roce 1975."

Hlasový vzorek

CRT v roce 2010 spustil první celostátní program hlasové identifikace na světě - bylo to v Mexiku, které zavedlo státní registr hlasů a biometrických dat, schopný identifikovat člověka podle útržků řeči. V databázi jsou nejen zločinci a policisté, ale i řádní občané: v některých mexických státech je pro získání řidičského průkazu třeba odevzdat hlasové vzorky.

Program je s to během pěti vteřin zkontrolovat 10 tisíc vzorků s devadesátiprocentní přesností.

Před pár lety firma dostala státní podporu - jejím spolumajitelem se stal Gazprombank. Její technologie se využívají i v USA a loni v prosinci firma začala v Ekvádoru zavádět "první databázi biometrické identifikace na světě, která slučuje možnosti identifikace podle hlasu a tváře".

CRT tvrdí, že vyvinula vzorec zajišťující spolehlivé rozpoznání i v případě, že dotyčný změní podobu. Firma o tom příliš nemluví, nicméně její technologie jsou použitelné nejen v boji se zločinci. Její programy běží v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, v Bělorusku i na Blízkém východu.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Pravidla pro odposlechy se v Rusku a na Západě výrazně liší. Ani to však nezabránilo několika ruským firmám vstoupit na trh v severní Americe. Jednou z nich je MFI Soft, specializující se na technologie informační bezpečnosti a internetového telefonování.

V Rusku se stala největším výrobcem zařízení pro odposlechy telefonů, mobilů a internetové komunikace. Na zavedení "seznamu zakázaných webů" firma rychle zareagovala nabídkou programu Perimetr F jako levnější alternativy k technologii DPI při filtrování stránek.

V Kanadě, kde MFI Soft působí jako ALOE Systems, se firma snažila prosadit se se zařízením NetBeholder, schopným odposlouchávat datový provoz "speciálně v internetových kavárnách, hotelech, restauracích a na dalších veřejných místech", jak hlásala reklama.

Ke klientům ALOE patří telekomunikační operátoři v USA, Mexiku, Argentině, Brazílii, Kostarice, Salvadoru, Peru a Uruguayi. Hlavní manažer prodeje Vitalij Potapov tvrdí, že po Torontu firma brzy otevře odbočku v New Yorku, protože v USA je pro tato řešení "obrovský trh".

Odposlechy na demonstracích

K tradičnímu odposlechu slouží zařízení na ústřednách. Mobilní telefony je však účinnější odposlouchávat přímo na místě, například na demonstracích. Discovery Telecom Technologies (DTT) vyrábí techniku právě pro tento případ. Společnost vznikla v Moskvě, ale teď má kanceláře ve Švýcarsku a v USA, kde se usadila v Salt Lake City.

Aktivní osmikanálový GSM-odposlouchávač s dešifrovacím zařízením, známý jako AIBIS, váží okolo 10 kilogramů a je s to sledovat až osm příchozích a odchozích hovorů v reálném čase. Problém ale nepředstavuje ani zachycování SMS zpráv. Firemní web tvrdí, že se zařízení dodává do celého světa.

FBI prý nedávno potichu odmontovala přístroje, které předávaly údaje o mobilním spojení ve Washingtonu na zahraniční velvyslanectví.

Ruské technologie ale neslouží jen k pronásledování lidí - například ruská společnost Doroga.TV nyní pomáhá obyvatelům New Yorku sledovat pohyb městských autobusů, určit příjezdy na zastávku a vybrat si ideální trasu. Na rozdíl od jiných ruských vynálezů vypadá tento projekt docela nevinně. Uspěje-li, Newyorčané poděkují Moskvě za pomoc.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.eu angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se