PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Kamery v autech nahrazují oči. Je jich čím dál více

14.8.2012

Zadní parkovací kamera se pomalu stává standardem i v automobilech nižší střední třídy. Například ji může mít v Nošovicích vyráběné Hyundai i30 nové generace.

Čím dál více rozšířená je také kamera umístěná u horního okraje čelního skla. Tvůrci automobilů jí přisuzují stále větší množství funkcí. Začalo to čtením dopravních značek například u Opelu Insignia.

Ten byl vybaven širokoúhlou kamerou s vysokým rozlišením, která je umístěná u vnitřního zpětného zrcátka. Dokáže snímat rychlostí 30 obrázků za sekundu. Elektronika pak tyto snímky filtruje a čte. Nejprve se zaostří na kruhový předmět, potom identifikuje čísla v jeho vnitřní ploše pomocí programu porovnávání obrysů. Pokud počítač vyhodnotí, že snímaný obraz odpovídá dopravní značce uložené v paměti, zobrazí se značka na přístrojovém panelu.

Další funkcí kamery je sledování čar, které vymezují příslušný jízdní pruh. Pokud pak z něho auto například vinou nepozornosti vybočí, elektronika upozorní řidiče, nebo dokonce vůz sama vrátí zpět.

Nezapomenete ztlumit dálková světla

Kamera také dokáže zajistit samočínné přepínání dálkových a tlumených světel. Ve volném terénu v noci má vždy automobil rozsvícená dálková světla. Teprve v okamžiku, kdy kamera zaregistruje světla v protisměru se přibližujícího vozidla nebo i koncová červená světla, popřípadě zdroj veřejného osvětlení v obcích, přepne sama světla na tlumená.

Poslední novinkou je využití obrazu z kamery místo vnitřního zpětného zrcátka.

V novém elektrickém sporťáku R8 e-tron, jehož výroba začne koncem tohoto roku, klasické vnitřní zpětné zrcátko už vůbec nebude. Audi k tomuto kroku přistoupilo z jednoduchého a prostého důvodu. Vůz totiž vůbec nebude mít zadní okno, a tak by se řidič v zrcátku o situaci za vozem stejně nic nedozvěděl.

A tak konstruktéři využili systém skládající se z kamery a monitoru. Stejná technologie už byla využita ve speciálech Audi v závodě v Le Mans.

Kamera se nezamlží

Řidič bude mít k dispozici stále kvalitní obraz. Inteligentní systém řízení kamery totiž umí reagovat za tmy na oslňování od vzadu jedoucích svítících automobilů.

Kamera je uložena v pouzdru, které je při chladném počasí vyhříváno. Objektiv má větší zorné pole, než jaké pokrývá klasické zpětné zrcátko.

Barevný displej, jehož jas může řidič v případě potřeby ztlumit nebo ho i zcela vypnout, má úlopříčku 7,7 palce. Displej s technologií AMOLED pochází od Samsungu a je poprvé použit v automobilu.

V budoucnosti by displej neměl jen zobrazovat obraz z kamery, ale poslouží i k přenosu doplňkových informací.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se