PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nebojte se bezkontaktních plateb

2. července 2012

Obchodní řetězce působící v Česku spustily nedávno nový způsob placení za nákupy. Zatímco dosud se u jejich pokladen dalo platit buď hotově nebo běžnou platební kartou, nyní se dá při nákupu zboží využít i tzv. bezkontaktní platba. Ta probíhá prostřednictvím speciální karty bez nutnosti zadávat PIN – stačí jen přiložit kartu k terminálu. Není pochyb o tom, že je tento způsob uskutečňování transakcí pohodlnější a rychlejší. Ale co bezpečnost?

Abyste mohli provádět bezkontaktní transakce, nestačí vám běžná platební karta. Potřebujete speciální nosič s čipem a rádiovou anténou, což může být kromě tradiční karty třeba i mobilní telefon nebo módní doplněk jako hodinky nebo přívěsek. Nejrozšířenější variantou v našich podmínkách je zatím bezkontaktní platební karta, která se vzhledem nijak neliší od kreditních/debetních karet. Jediným rozdílem je právě zabudovaná bezkontaktní technologie.

Hlavními výhodami bezkontaktní platby jsou rychlost a pohodlí při provádění transakce. Díky tomu se u pokladny v supermarketu nebudete muset přehrabovat bankovkami a drobnými, ani dávat prodavačce do ruky vaší platební kartu s vašimi údaji. Nemusíte dokonce ani zadávat PIN. Stačí přiložit k terminálu na několikacentimetrovou vzdálenost peněženku s čipovou kartou, a jakmile se ozve pípnutí, víte, že platba úspěšně proběhla.

Platební karty s možností bezkontaktní platby jsou chráněny několika úrovněmi zabezpečení. Jedním z fundamentálních ochranných prvků je už samotný fakt, že kartu vůbec nemusíte dávat z ruky. Platební nástroj tak zůstává neustále pod vaší kontrolou. Nutnost přiložit kartu do bezprostřední vzdálenosti od terminálu eliminuje riziko „vysátí“ vašeho účtu na dálku bez vašeho vědomí.

Technologie je určena k běžným každodenním platbám. V Česku pro tyto potřeby existuje limit 500 Kč, v eurozóně jde o 25 Euro. Pokud částku překročíte, budete muset zadat PIN. Stejně tak budete o kód požádáni v případě, že provedete více transakcí v krátkém časovém úseku. Jejich počet si určují vydávající banky samostatně a opatření má sloužit k minimalizaci škod v případě krádeže.

Hlavním bezpečnostním rizikem tak zůstává krádež či ztráta bezkontaktní karty či jiného zařízení s implementovaným čipem. Pokud dojde k odcizení karty, případný zloděj s ní má možnost platit do té doby, než vám službu vaše banka zablokuje, případně dokud nepřekročí výše zmíněné bezpečnostní limity. Stejně jako při ztrátě klasické kreditní karty je tedy nutné co nejdříve kontaktovat banku.

Stále poměrně novou technologii, která následuje celosvětový trend, zavádějí obchodníci s cílem zrychlit provoz u pokladen. Zákazníkům tím dopřávají pohodlí v podobě komfortního způsobu placení.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se