PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Slovenské učitele brání kamery. A nyní i zákon


5.2.2009

Slovenská vláda chystá zákon, podle něhož bude útok na učitele trestný čin. Agresi žáků podle průzkumů způsobuje často i nevhodné chování učitelů

Rostoucí agresivita žáků je jedním z nejčastějších důvodů, proč slovenští učitelé opouštějí svoji profesi. Ministr školství Ján Mikolaj ze Slovenské národní strany se proto rozhodl, že učitele vezme pod ochranu stát. Vláda by měla v blízké době schválit nový zákon, na jehož základě mají slovenští pedagogové získat status veřejného činitele. Ministr věří, že právní úprava, podle níž útok na učitele bude trestným činem, začne platit už 1. září.

"V dějinách slovenského školství budou mít pedagogičtí pracovníci poprvé svůj vlastní zákon, který bude řešit jejich práva a povinnosti, jejich postavení a kontinuální vzdělávání," říká mluvčí ministerstva Dana Španková.

V malé anketě HN mnozí učitelé potvrdili, že se žáky je to čím dál horší. Podle odborných analýz je nezvladatelná pětina školáků. "Někdy je to opravdu hrozné, co si děti dovolí. Dokonce si své chování natáčejí na mobilní telefony. Dříve byl takový žák ve třídě černou ovcí. Teď ho bohužel mnozí spolužáci berou jako hrdinu," říká smutně učitelka Anna Boredáčová.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Je ve školství téměř čtyřicet let, ale situace, jaké se objevují v posledních letech, prý dříve nezažila. "Je to hodně smutné, protože za těmi nejméně slušnými dětmi mnohdy stojí rodiče, kteří si myslí, že když jsou bohatí, mohou mít za peníze beztrestnost i dobré známky," říká.

Mnohé prý také zůstane skryto. Učitelé se prý o šikaně ze strany žáků neodváží hovořit, aby si to nadřízení nevysvětlovali jako jejich profesionální selhání.

O odstrašující příklady není nouze. Nejotřesnější případ útoku žáka na učitele se odehrál před dvanácti lety v Bratislavě. Osmnáctiletý student chemické průmyslovky dobodal k smrti svoji pětatřicetiletou profesorku němčiny. Veřejnost hodně pobouřilo, že byl odsouzen pouze na šest let.

Před několika lety zbili romští příbuzní jednoho ze žáků učitele základní školy tak, že skončil na chirurgii v nemocnici. Nelíbilo se jim, že nechal syna jednoho z nich kvůli zlobení klečet.

Na fakt, že část útoků vyvolává i chování učitelů, upozorňují průzkumy. Rodiče v nich tvrdí, že učitelé jsou nevšímaví a chladní. "Někteří učitelé se neumějí vyrovnat s tím, že žák také prožívá emoce. Ani s demokratickou atmosférou ve třídě. Takoví učitelé uplatňují jednostranně tlak své autority a to může u žáků vyvolat agresi," říká Matej Beňo z Ústavu informací a prognóz školství.

Řešení? Někde už se osvědčily kamery. Gymnázium L. Novomeského v Bratislavě bylo mezi prvními, kde kamery nainstalovali. Sledují vchod, chodby, tělocvičnu a studovnu. "Nebylo to proto, že bychom měli s agresivitou žáků problémy. Šlo spíš o prevenci," řekl HN zástupce ředitele gymnázia Ivor Dian. Potvrdil také, že kamery zavedli spíš na kontrolu učitelů.

"Pokud měl někdo problémy s tím, že nechce pod dohledem učit - respektovali jsme to. Ale myslím si, že si už dnes nikdo ani neuvědomuje, že tam kamerový systém je," dodal. Ivor Dian vítá, že by měl být učitel posuzován jako veřejný činitel hlavně kvůli kolegům na jiných školách.

Kamer ve slovenských školách přibývá, přesný počet ale není znám. Nejvíc je jich zřejmě v Košicích - na dvanácti školách - a ředitelé si je pochvalují. Ubylo prý nejen vandalismu, ale i šikany.

Podle odborníků mohou kamery v mnohém pomoct, ale spíš co se týká ochrany zdraví a majetku. Na dětskou agresivitu je prý každá technika krátká. A zda pomůže zákon, to se teprve ukáže.

Změny ve slovenském školství

- Zákon o učiteli jako veřejném činiteli bude samostatná úprava, kterou má slovenská vláda projednat příští týden. Napadení učitele má být trestným činem. Platit má od 1. září 2009.

- Tento týden slovenský parlament schválil novelu školského zákona, která byla kontroverzní tím, že zaručuje psaní geografických názvů v učebnicích pro menšiny i v maďarštině a ukrajinštině, což vadilo ministru školství, který je ze Slovenské národní strany.

- Od 1. září 2008 slovenské školy mohou z velké části učit podle vlastních učebních programů, jejich obsah ovšem stále kontroluje stát.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu